Genel

50cc Motor Markaları ve Modelleri

50 cc’lik bir motosiklet en belirgin bir ulaşım şekli olmasa da onları kullanmak için pek çok iyi neden vardır. 50 cc motorlar şehir içi olarak kullanabilirler.

İlk olarak, 50 cc motorlar genç motosikletçiler için ideal motorlardır. 50 cc motorlar için özel bir ehliyet gereksinimi olmaması, motora daha kolay sahip olmanıza olanak tanır. Ve en önemlisi 50 cc motorlar, ucuz ve basit ulaşım şekilleridir.

50cc motorunuz hız performansı açısından bir hız canavarı olmayacaktır, ancak yine de sizleri tatmin edecektir. Buradaki listede, 50cc Motosiklet hakkında bilgiler, 50 cc Motosiklet Ehliyet gereksinimi, 50 cc Motor Muayene tarihleri, 50 cc motor kullanımı hakkında bilgiler bulacaksınız.

Ayrıca 50cc motorlar teknik yarış becerilerini geliştirmek isteyenler için harika bisikletlerdir

50cc Motosikletler Hakkında

50 cc motorlar trafiğin geri kalanına ayak uyduracak kadar hızlı olmasalar da şehir içi dolaşım için en pratik araçlar biridir.

Peki ne zaman 50cc’lik bir motora ihtiyacınız olur?

Çok hızlı giden bir motor kullanmak istemiyorsanız ve ayriyeten motor ehliyeti almakla da uğraşmak istemiyorsanız 50cc’lik motosikletler tam size göre.

50 cc motosikletler saatte 45 km hıza ulaşabildikleri gibi, her 100km de 2-4litre arası yakıt tüketirler. Böylelikle dolu depo ile 400km yol alabilirsiniz.

50cc Motosiklet için Ehliyet Gereksinimi

50 cc motor ehliyeti için A2 motor ehliyet alınmasına gerek yoktur. Otomobil ehliyeti ile de 50 cc motor kullanabilirsiniz.

50cc Motosiklet Muayene Tarihleri

50 cc motosikletler de sigorta ve vergi bulunmadığı için çok da masraflı değillerdir. 50 cc motosikletinizi aldıktan sonraki 2-3 yıl sonunda muayene yaptırabilirsiniz. Sonrasında da her 2 yılda bir muayene yaptırmanız gerekir.

50cc Motor Modelleri

50cc motosiklet kullanmak, küçük ve yavaş bir motor sürüşü gibi görünse de daha büyük motosikletler de her zaman daha iyi değildir. Ayrıca her ne düşünürseniz düşünün, herkes arada bir küçük bir motosiklet sürmekten fayda görebilir.

Ayrıca aşağıdaki özel bir yarış serisinden gelen resme bir göz atmanızı da isteriz. Evet, 50cc motosiklet ile gerçekten yarışabilir ve yaslanabilirsiniz.

 

Buradaki bölümde size 7 tane en iyi 50cc motor modelleri listeledik. 50cc motor sizin gözünüzde her ne kadar performans açısından hızlı gelmese de, burada bahsedilen motorlar bu fikrinizi değiştirecektir.

  1.  Aprilia SX 50 Motard

Aprilia markası, 50cc motosiklet pazarını oldukça iyi bir şekilde ele geçirdi ve gerçekten ustalaştı. Bu yüzden listede birkaç tane göreceksiniz. İtalyan şirket, güçlü küçük kapasiteli makinelerin nasıl üretileceğini biliyor ve çok az sayıda üretici bu segmente Aprilia kadar önem veriyor.

İlk olarak, göründüğü kadar iyi performans gösteren korkunç bir süpermoto makinesi olan SX 50 Motard’ımız var. Güçlü bir sıvı soğutmalı 50cc iki zamanlı motorla güçlendirilmiş ve altı vitesli şanzımanla donatılmıştır. Bunun neden ciddi bir motosiklet olduğunu görebilirsiniz.

Altı vitesli olması, bu motosikletin bir “döndür ve git” oyuncağı olmadığı anlamına gelir. Dijital bir gösterge paneli, konik bir koltuk ve hatta bir yolcu alabilen SX Motard, kelimenin tam anlamıyla gerçek bir motosiklettir. Aprilia’nın uzun ve şanlı yarış mirası sayesinde, bu küçük 50cc motosiklette yılların deneyiminin doruk noktasını uygulamayı başardılar. Elbette, sofistike süspansiyondan disk frenlere kadar modern bir motosikletten bekleyeceğiniz tüm donanımlarla birlikte gelir.

  1. Rieju MRT 50 SM Pro

Sırada, başka bir Avrupa süpermoto makinemiz var. Bu sefer ki motor, İspanyol üretici Rieju’dan. Şimdi, Rieju, olması gerektiği kadar tanınmayan üreticilerden biridir.

Harika bir CAD tarafından geliştirilmiş çift kirişli şasi etrafında inşa edilen ve güçlü bir Mineralli AM6 iki zamanlı motorla donatılan MRT 50 SM Pro, yenilikçi ağırlık dağılımı ve üst uç parçaları sayesinde sizlere harika bir sürüş deneyimi sunmaktadır. USD süspansiyon ve gazlı arka şok, güçlü Galfer disk frenler, çelik örgülü hatlar ve hortumlar, Dellorto karbüratör ve alüminyum yarış egzozu ile bu 50cc motosikletten ateşli bir performans bekleyebilirsiniz. Doğal olarak, 50cc motosikletten biraz daha fazla performans almak istiyorsanız, Rieju çok çeşitli satış sonrası performans parçaları ve yükseltmeleri de sunuyor.

  1.  Aprilia SX 50 Factory

Aprilia SX 50 Factory, yukarıda bahsedilen SX 50 Motard ile aynı görünebilir, ancak onu listeye dahil etmek için fazlasıyla fark var. Görüyorsunuz, etrafta dolaşmak veya biraz araziye çıkmak için havalı bir 50cc motosiklet arıyorsanız, o zaman SX 50 Motard işi yapacak. Ancak, yolda ve arazide mümkün olan en iyi performansı, modern sürücü konforu, ekstra pratiklikler ve şık bir Aprilia Factory boya işi ile birleştirmek istiyorsanız, bunun yerine SX 50 Factory ihtiyacınız olan araçtır.

Üstün USD çatallar, alüminyum salıncak, arka hidrolik şok, hafif alaşım jantlar, yüzer ön fren kaliperi, ekstra arka tekerlek hareketi ve bir dizi siyah anodize bileşene sahip olan Aprilia SX 50 Factory, mükemmel seçim olduğunu iddia ediyor. iki tekerlekli dünyaya çok az ödün veren mütevazı bir motosikletle girmek isteyen yeni biniciler. 50cc süpermoto dünyasının tartışmasız kralı ve nedenini anlamak zor değil. Küçük bir 50cc motosiklete benzemiyor, değil mi?

  1. The Mash Motorcycles Dirt Track 50

Gerçekten sıra dışı bir motora ne dersiniz? Bu, Avrupa’dan küçük bir üretici olan Mash Motorcycles’ın Dirt Track 50cc’sidir . Ducati Scrambler ve Ducati Scrambler Café Racer’ın bir karışımı gibi göründüğü için stili dikkatinizi çekse de bu 50cc motosiklette güzel bir yüzden çok daha fazlası var. Görüyorsunuz, Mash bu küçük motosikletleri gençleri veya tam bir motosiklet ehliyeti almaktan kaçınmak isteyenler için yapıyor.

Güç çıktısı ve azami hızı satıldığı ülkeye bağlı olarak sınırlandırılabilen tatlı yakıt enjeksiyonlu, hava soğutmalı, 50 cc tek silindirli bir motorla çalışıyor. Bunun da ötesinde, bir CVT otomatik şanzıman ile birlikte gelir, yani herhangi bir vites değiştirmeye de gerek yoktur, bu da onu basit bir makine ancak güzel bir motosiklet görünümü isteyenler için mükemmel bir seçim haline getirir. Mash Motorcycles Dirt Track 50 ayrıca disk frenler, modern süspansiyon ve USB bağlantı noktasına sahip harika bir dijital gösterge ekranı ile birlikte gelir. 70’lerin retro havasına sahip, ancak modern teknolojiye sahip küçük bir 50cc motosiklet istiyorsanız, o zaman Mash Motorcycles size yardımcı olur.

  1. Aprilia RS4 50

Ve şimdi dürüst olalım. Bu cazibeli motor, sizin görmeye görmeye geldiğiniz tasarımlara sahip. Bir kez daha Aprilia, daha büyük yarış kardeşleri efsanevi RSV4 gibi donatılmış 50cc’lik bir motosiklet olan RS4 50’yi taklit eden süper sporları ile hücumda lider durumda. Bu motosiklet, parça gibi görünen ama aynı zamanda mütevazı bir performans da sunan bir motosiklet isteyenler içindir. 50cc spor motor yarışının hala geniş çapta saygı duyulan bir yarışma olduğu yerler var ve bu yarışmalarda başarılı olmanın en kesin yolu, bacaklarınızın arasına bir Aprilia olmasıdır.

Elbette, biraz daha büyük RS125 aile üyesi kadar güçlü değildir. Ancak pist yarışlarına düzgün bir şekilde girmek istiyorsanız, bu küçük Aprilia’lardan biriyle başlamak sizi gelecek için iyi bir yere koyacaktır. Buradan, RS125’e geçersiniz ve RS125’te gerçekten ustalaştıktan sonra, bu noktada muhtemelen dünya çapında bir yarışçı olursunuz. Ve bu bir şaka gibi görünse de muhtemelen gerçekler çok uzak değildir. Ve Aprilia firması da bunu biliyor.

  1. Rieju RS3

Üretici firması Rieju olan RS3 50 cc motosiklet, uzun süredir küçük kapasiteli yarışlarda önde gelen yarışmacılardan olmuştur. En son 50cc motosiklet serilerine yıllarca yarış mühendisliği ve bilgisini katmışlardır ve 50cc motosiklet sınıflarının başında Rieju RS3 yer almaktadır. Halihazırda başarılı olan RS2 serisinin bir evrimi olarak RS3, RS2 den daha iyidir. Nasıl mı? Başarı, her şeyin daha büyük bir spor motosiklet gibi görünmesini sağlayan, ancak aynı zamanda sürücüyü daha akıcı hale getiren yeni bir çift çevre çerçevesi, yeni tasarlanmış ve bilimsel olarak araştırılmış aerodinamik gövde sayesinde geliyor.

Gövde ve çerçeve harika bir şekilde tasarlanmıştır. Ancak gerçek başarı Yamaha ve Minarelli’nin 49cc sıvı soğutmalı, iki zamanlı motorudur. Biraz gösterişli ayar yapmanıza izin veren altı vitesli vites kutusundan geliyor. Önde, Showa ters süspansiyon sayesinde zemine yerleştirilen motosiklet, arkada amortisörlü, alaşım jantlar üzerinde yuvarlanıyor ve disk frenlerle kontrol altında tutuluyor. Yolu yasal tutmak için Rieju, RS3’ü LED ışıklar ve bir çift projektör kafa lambası ile donatılmıştır. Genel olarak, sadece 50cc’lik bir motosiklet için çok etkileyici bir kurulumdur.

  1. Aprilia RS4 50 Yarış Kopyası

Ve birinci sırada Aprilia RS4 50 Race Replica’mız var. Dünyadaki en iyi 50cc motosiklettir. Denenmiş ve test edilmiş, yarışlar için geliştirilmiş 50cc iki zamanlı motorundan sınıfının lideri güç ve performans sunduğundan; gelişmiş süspansiyon ve fren paketi sayesinde sürücülere konforlu bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Bununla birlikte, mütevazi ve aşırı agresif olmayan doğası sayesinde 50 cc motor yeni ve genç sürücüler için de rahat bir sürüş deneyimi sunar.

 

Eğer motosiklet tutkunuysanız www.mot10.com sayfamızdan alışveriş yapabilir, bizleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir