Genel

Cafe Racer Nedir?

Cafe Racer

Cafe Racer ifadesiyle ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Cafe Racer nedir? Cafe Racer ne demektir? Cafe Racer nasıl yapılır gibi sorular aklınıza gelebilir. 60lı yıllarda ortaya çıkan Cafe Racer tanımı konfordan ziyade, hız ve yol tutuşu için optimize edilmiş hafif bir motosiklet kullanan yarışçılara denmiştir. Cafe Racer stilleri ve Cafe Racer modelleri vardır. Cafe Racerlar trafikte de kullanıma uygun motosikletlerdir.

Bizler de sizlerin bu merakınızı gidermek için Cafe Racer hakkında bir yazı hazırladık. Bundan sonrasında da sizler için uygun olabilecek scooterları da listeledik. Böylelikle sizler de motosiklet hayatına bir adım atabileceksiniz.

Cafe Racer Nedir?

Cafe Racer nedir? Türkçe karşılığı kafe yarışçısı demektir. Cafe Racer, 1950’ler ve 1960’larda İngiltere’de ilk kez ortaya çıkan özel bir motosiklet tarzıdır. Rocker veya Ton-Up Boy alt kültürünün üyeleri tarafından kullanılan motosikletlerdi. Kafe yarışçıları, iyi görünme ve hızlı gitme arzusuyla yaratıldılar. Altmışlı yıllarda, cafe racerlar genellikle anayollar da bulunan ulaşım kafelerinde toplanırdı. Bu kafeler, diğer meraklılarla sosyalleşme ve yasadışı sokak yarışları düzenleme merkezi haline geldi.

Cafe Racer Tarihi

Başlangıçta cafe racerlar esas olarak İngiliz motosiklet markalarına dayanıyordu. Hızlı gitmek için yapılmış yalın, soyulmuş bisikletlerdi. Sahipler, daha fazla güç ve gelişmiş performans için gereksiz tüm bileşenleri kaldıracak, yarış pisti için tasarlanmış parçaları takacak ve hatta motorları ve çerçeveleri değiştirecekti. Cafe Racer parça ve motorları değiştirme süreci, yeni motosiklet türlerinin yaratılmasına yol açtı. Bunlara Triton (Triumph/Norton) veya Norvin (Norton/Vincent) gibi donör motosikletlerin markalarını birleştiren portmanto isimleri verildi.

Cafe Racer Stilleri

Cafe racer nedir diye sorduğumuzda – bu günlerde cevap siyah beyaz değil. On yıllar boyunca stil, cafe racer teriminin çok daha gevşek kullanıldığı bir noktaya geldi. Kafe yarışçı motosikletlerinin orijinal tarzı, Isle of Man TT’de görülenler gibi, dönemin yarış bisikletlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Bir cafe racer oluşturmak için yapılan en yaygın değişikliklerden bazıları, alçak, klipsli gidon ve arkaya ayarlanmış ayaklıkların takılmasıydı. Bu, biniciyi daha yarış odaklı bir sürüş pozisyonuna yerleştirir. Serseri durdurucu veya yaban arısı kuyruğu olan tek kişilik bir koltuk, bir yolcu taşıma yeteneğini ortadan kaldırdı ve daha iyi aerodinamik için bazı yarım kaplamalar eklendi. Çelik yakıt depoları da binicinin sıkıştırabilmesi için diz çökükleri olan hafif alüminyum versiyonlarla değiştirildi.

Cafe Racer Performansı

Performans iyileştirmelerine gelince, 50’lerin en saygın makineleri, güçlü motorları en iyi performans gösteren çerçevelerle birleştirdi. Norton’un kuş tüyü çerçevesi, devrim niteliğindeki tasarımı nedeniyle cafe racer sahnesinin bir simgesi haline geldi. Kuş tüyü yatak, büyük ölçüde geliştirilmiş yol tutuşu sağladı ve birçok farklı motoru kuş tüyü yatak çerçevesine bağlamak mümkün oldu. Biniciler ayrıca satış sonrası egzoz sistemleri ve farklı karbüratörler ekleyerek motorlarından daha fazla güç elde edeceklerdi. Bir cafe racer’in nihai hedefi, saygı duyulan saatte 100 mile veya tona ulaşmaktı.

Modern Cafe Racer

Bugün cafe racer terimi oldukça gevşek bir şekilde kullanılıyor ve artık İngiliz yapımı motosikletlerle de sınırlı değiller. Alternatiflerin bolluğu, bulunabilirliği ve fiyatı, tarzın hemen hemen her marka ve model motosiklete uygulanmasına yol açmıştır. Bu bir cafe racer projesi için bir bağışçı seçmeyi, uygunluk tarafından dikte edilmekten ziyade kişisel bir seçim haline getirir. 2009 civarında yeni dalga özel sahnesi patladığında, cafe racer yapıları için en yaygın platformlardan bazıları Honda CB750, Yamaha SR400, Triumph Hinkley Bonnevilles ve 60’lardan 90’lara kadar birçok BMW hava başlığına dayanıyordu.

Bu temel stil ve performans değişikliklerine bağlı kalırsanız, bir kafe yarışçısına sahip olduğunuzu iddia edebilirsiniz. Yine de hatırlanması gereken önemli bir şey, herhangi bir cafe racer’ın kendi stok versiyonundan daha iyi performans göstermesi gerektiğidir. Bu nedenle, örneğin bir Yamaha XS650’yi kişiselleştiriyorsanız, XS650 cafe racer’ın stok formunda olduğundan daha fazla güce sahip olmalı veya en azından daha iyi idare etmelidir.

Büyük motosiklet üreticilerinin çoğu artık Triumph Thruxton R, Kawasaki Z900RS Cafe ve BMW R Nine T Racer gibi hazır cafe racer üretiyorlar. Bu modern klasikler genellikle mevcut modellere dayanır ve herhangi bir performans iyileştirmesi sunmaktan ziyade şekillendirme alıştırmaları olma eğilimindedir. Purists size fabrika yapımı bir cafe racer diye bir şey olmadığını söyleyecektir. Ancak cafe racer stiline sahip bir bisiklet isteyen vasıfsız meraklılar için, bir tane inşa etmeye kolay bir alternatif sunuyorlar.

Scooter Seçimleri

Benzin fiyatlarının hızla arttığı günümüzde, günlük gerekli iletişiminizi sağlamak için bir scooter satın almayı düşünebilirsiniz. İş yerinize, süpermarkete veya evinizin yakınındaki yerlere çok kısa sürede gitmeniz için scooter’lar size çok yardımcı olabilir. Ancak 150cc scooter mı 50cc scooter mı gibi sorular ortaya çıkabilir. En iyisi hangisidir?

Bir scooter üzerinde sürerek 100 milden fazla seyahat edebilirsiniz. Bu yüzden günümüzde birçok insan scooter seçiyor.

Bununla birlikte, bir scooter satın alma fikri kesinlikle harika olsa da ilk scooterınızı satın almadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Scooterlar genellikle 50cc, 150cc ve diğer birçok motor boyutunda mevcuttur. Burada, ‘cc’ terimi ‘santimetre küp’ anlamına gelir. Scooter’ınızın motorunun boyutu, scooter’ınızın ne kadar hızlı gideceğine karar verir. Bu nedenle ne kadar hızlı gitmeniz gerektiğine bağlı olarak scooter satın alma kararınızı vermelisiniz.

150cc’lik bir scooter mı yoksa 50cc’lik bir scooter mı alacağınıza karar vermek için aşağıda sizler için yönergeyi izleyebilirsiniz.

Yeni alıcıların çoğu, diğer scooterlar ile karşılaştırıldığında daha ucuz olduğu için 50cc’lik bir scooter satın almayı sever. Ayrıca 50cc’lik bir scooter kullanmak diğer farklı türlere göre daha kolaydır. Tüm scooter çırakları için, bu scooter piyasada mevcut olan gerçekten iyi bir seçenektir.

50 cc Scooter

50cc’lik bir scooter veya bisiklet, daha büyük motorlara sahip scooterların aksine daha ucuzdur.

Bu scooter’ın hızlanması oldukça hafif ve aynı zamanda en iyi hızı da düşüktür. Bu nedenle, 50cc’lik bir scooter’a binen acemiler için diğer scooter türlerinden daha kolaydır.

50cc’lik scooterlar, kentsel koşullarda son derece avantajlı olabilir. Son derece sıkışık olan sokaklar, bu bisiklet kullanışlıdır.

Bütün bununla birlikte, 50cc’lik bir scooter’ın bazı dezavantajları vardır. Hepsi 50cc güç motoruyla ilgilidir. Scooter uzmanları bu faktörleri sorunlu buluyor.

Avantajları

 • Başlangıç için idealdir.
 • Daha büyük motorlu scooterlara kıyasla ucuzdurlar.
 • Gaz konusunda çok ekonomik olabilirler.
 • Hızlanma yavaş ve maksimum hız düşük olduğundan, özellikle yeni başlayanlar için sürüşleri kolaydır.
 • Birçok eyalet, ehliyeti olan herkesin binmesine izin verir. Ayrı bir motosiklet ehliyeti veya onayı gerekli değildir.

Dezavantajları

 • Hız ve ivme eksikliği, diğer trafiğin hızına ayak uyduramadıkları durumlarda onları biraz tehlikeli hale getirir.
 • Güçlerinin olmaması, tehlikeli bir durumdan çıkmak için hızlanmanız gerekiyorsa, bunu yapamayacağınız anlamına gelir.
 • Sunduğu hız sınırı çok düşüktür. Genellikle hız limitleri 30mph veya bazen bu hızdan daha azdır.
 • Motorunun gücü o kadar yüksek değildir. Bu nedenle, bu scooter ile özellikle dik yokuşlarda çıkarken, yolcu veya diğer ürünleri taşımak biraz sorunlu olabilir.

50cc’lik bir scooter, ister yolcu ister mal olsun, daha az yük taşımak için en iyisidir. 25 mil ile 30 mil arasında sürmeyi planlıyorsanız, bu scooter’ı almalısınız. Ayrıca ucuz olmayan, daha az benzin gerektiren ve kolay sürüş gerektiren bir scooter arıyorsanız, 50cc scooter sizin için en iyi seçenek olabilir.

100cc Scooter

Bu scooter, yürümeye başlayan scooter gibi nispeten ağır çocukları barındırabilir. Maksimum ağırlık kapasitesi limiti 78 kilograma kadardır ve tek şarjla 30 dakikaya kadar seyir yapabilir.

Scooter’ı harika yapan bir diğer şey ise pürüzsüz ve sessiz performansıdır. Tek vitesli olması ve zincir tahrikli bir motora sahip olması nedeniyle, diğer geleneksel gazla çalışan scooterlara kıyasla sürerken son derece sessizdir.

Her zaman yumuşak ve konforlu bir sürüş sağlayan büyük havalı lastikleri de çok seveceksiniz. Ayrıca, bir engeli aşmak için yavaşlamanız veya durmanız gerektiğinde size etkili durma gücü sağlayan elle çalıştırılan arka frenlere sahiptir.

Avantajları

 • Başlangıç için idealdir.
 • Yüksek torklu motora sahiptir.
 • Bir büküm kavrama gazı içerir.
 • Scooter hafiftir.
 • Güvenilir durma için elle çalıştırılan arka frenlere sahiptir.
 • Pürüzsüz sürüşler için büyük pnömatik lastiklerle tasarlanmıştır.
 • Son derece sessiz.

Dezavantajları

 • Pil şarj tutmuyor.
 • Hızlı kaçış olanağı olmaması.

125cc Scooter

Ekstra 75cc, en yüksek hızınızda gerçekten fark yaratır. Hem 125cc’lik scooter’lar hem de motosikletler, 50cc’nin en yüksek hızının iki katı olan 60mph’de maksimuma çıkarlar. Böylelikle daha uzun yolculuklar yapmayı planlıyorsanız veya otoyol da seyahat ediyorsanız, 125cc motorlar çok daha uygun bir seçim haline gelir. 50cc şehir içi sürüş için iyi bir seçim iken, 125cc scooter banliyö/kırsal sürüş için daha iyidir.

50cc’de pratik yapmadan doğrudan 125cc’ye geçmek en iyi fikir olmayabilir, çünkü ekstra hız, daha karmaşık dişli sistemlerinde olduğu gibi göz korkutucu olabilir. Yine de ekstra hızdan emin olduğunuzda, 125cc scooter ve motosikletler, tam motosikletlere geçiş için harika bir geçiş aracıdır.

Avantajları

 • Ulaşım için yeterlidir.
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı model vardır.
 • Para Tasarrufu sağlar.
 • Kontrolleri kolaydır.

Dezavantajları

 • Daha az kilometre olanağı.
 • Yetersiz depolama.
 • Hızlı kaçış olanağı olmaması.

150cc Scooter

150cc scooterlar özellikle güç, performans ve bakım masrafları için aralarında en iyisidir. Birçok ülkede 150cc scooter’lar en işlevsel bisikletler olarak kabul edilir. Scooter, trafik sıkışıklığı olan yollarda düzenli olarak binmek zorunda olan insanlar için çok faydalıdır.

150cc scooterlar, her saat için 50 ila 60 mil arasında en aşırı hıza sahiptir. Yine de ağır bir sürüşle daha düşük hız yaşayacaksınız. Bir otoban da gidip gelmeniz gerekiyorsa, bu noktada 150cc’lik bir scooter, 50cc’lik bir scooterın sağlayamayacağı gereksinimlerinizi karşılayacaktır. Bununla birlikte, daha büyük motor daha az gaz tüketecektir. 150cc scooter’ınızla büyük olasılıkla 70 MPG uzantısına binebilirsiniz. Bu scooter’ı ara sıra otoyollarda sürmek daha iyidir.

150cc’lik bir scooter’ı, özellikle dik yokuşları olan otoyollarda uzun mesafelerde kullanmamalısınız. Ayrıca, yoğun otoyollarda kısa gezilerden kaçınmaya çalışın. Varlığınız hızlı sürmesi gereken sürücüleri veya büyük araçlarda rahatsız edebilir. 60 mph’lik en iyi hız, birçok scooter sürücüsü için yeterlidir. Bu yüzden 150cc’lik scooter paranın karşılığını fazlasıyla alacaktır.

Ayrıca, en yeni yakıtla çalışan 150cc scooter’larla 70 mph’nin üzerindeki hız sınırına ulaşabilirsiniz. Bunun için doğru araçları toplamanız gerekir. Örneğin, bir 150cc Honda PCX’in hız sınırı genellikle 63 mil/saat’tir. Ancak şanzıman hızlarındaki parçaları değiştirerek bu sınırı 70 mph’nin üzerine çıkartabilirsiniz.

Avantajları

 • 140 kilograma kadar taşıma kapasitesi.
 • Uygun maliyetlidir.
 • Sürüşü diğerlerine göre hızlıdır.
 • Manevra kabiliyeti daha hızlıdır.

Son Karar, Hangi Scooter Alınmalı?

Scooter’ınızı ne zaman satın alacağınız konusunda net bir fikriniz olmalıdır. Scooterların fiyatları ve boyutları motor gücüne göre değişiklik göstermektedir. Kilonuz, gideceğiniz yolun türü, ne kadar hızlı sürmeniz gerektiği, kendi scooter’ınıza sahip olmaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörlerdir.

Hangi motor boyutunu seçeceğinize karar vermeden önce, scooter’ınızı ne için kullanacağınızı belirlemeye değer. Şehir içi sürüş için ekonomik bir scooter istiyorsanız, 50cc’ye yatırım yapın. İhtiyacınız olan işi yapacak ve yakıt ve sigortadan büyük miktarda tasarruf edeceksiniz. Ancak, daha uzun yolculuklar yapmayı veya daha büyük yollarda seyahat etmeyi planlıyorsanız, ekstra hız ve güç için 125cc veya 150cc’ye yatırım yapabilirsiniz.

Alışveriş yapmak için www.mot10.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Cafe Racer Nedir?

 1. Ozan dedi ki:

  Bilecik Bilecik merkezden ben Ozan. Merhabalar web siteniz valla mükemmel, face de paylaştım 26-04-2022 01:49:50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir