Genel

Kask Modelleri ve Seçimi

Doğru motosiklet kaskını takmak, yaşamla ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Bunun aynı zamanda konforlu ve mutsuz bir sürüş arasındaki fark anlamına gelebileceğini biliyoruz. İnternette ve mağazalarda birçok seçeneği ararken, size uygun güvenli bir kask bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarımız var.

Motor tutkunları için kask tercihi çok önemlidir ve bu kask seçimini özen gösterirler. Kask seçimi yapılırken; motosiklet kask, Full Face (Kapalı) Kask, Çene Açılır Kask, Yarım Kask Veya Nazi Kaskı, Cross / Enduro Kask, kask DIŞ KABUK, kask rengi, kask bedeni, kask ağırlığı, vizör kask gibi çeşitliklerine ve özelliklere göre kendilerine en yakın hissettikleri Kaskı tercih ederler.

Kask Model Seçimi İçin Uygunluğunuzu Bulun

Herkesin kafası farklı şekildedir ve bu nedenle kaskların farklı şekil stilleri vardır. Bu stiller:

 • Yuvarlak oval
 • Orta oval (en yaygın)
 • Uzun oval.

Hepimizin genel olarak yuvarlak ve oval şekilli bir kafası olsa da kask satın almadan önce gerçek şeklinizi belirlemek önemlidir. Bir ayna kullanın ya da bir arkadaşınızın kafanıza yukarıdan bakmasını istemeniz yeterli olacaktır. Yüzünüzün şekline değil, kafa şeklinize odaklanmayı unutmayın.

Kasklar Neden Bu Kadar Önemli?

Birçok eğlence etkinliği için kask takmak ciddi kafa yaralanması riskini azaltır ve hatta hayatınızı kurtarabilir.

Kask Başımızı Nasıl Korur?

Tipik bir düşme veya çarpışma sırasında, darbe enerjisinin çoğu başınız ve beyniniz yerine kask tarafından emilir.

Tüm Kasklar Aynı Mı?

Hayır. Farklı aktiviteler için farklı kasklar vardır. Her kask türü, başınızı belirli bir aktivite veya sporla ilişkilendirilen türden darbelerden korumak için yapılmıştır. Katıldığınız belirli aktiviteye uygun bir kask taktığınızdan emin olun. Diğer faaliyetler için tasarlanmış kasklar başınızı o kadar etkili bir şekilde korumayabilir.

Hangi Kaskı Kullanmanın Doğru Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Çoğu kask türü için güvenlik standartları vardır. Bisiklet ve motosiklet kaskları zorunlu güvenlik standartlarına uygun olmalıdır.

Zorunlu veya isteğe bağlı bir güvenlik standardının gerekliliklerini karşılayan kasklar, kullanıcıyı kask takarken bir kafatası kırığı veya ciddi beyin hasarı almaktan korumak için tasarlanmış ve test edilmiştir.

Uygun kaskın sağlayabileceği koruma, uygun bir şekilde oturmasına ve doğru şekilde takılmasına bağlıdır. Birçok aktivite için çene kayışları standartta belirtilmiştir ve bunlar kaskın düzgün çalışması için gereklidir. Örneğin, bisiklet standardı, çene kayışlarının bir düşme veya çarpışma sırasında kaskı kafada ve uygun konumda tutacak kadar güçlü olmasını gerektirir.

Belirli bir standardı karşılayan kasklar, bu standarda uygunluğu gösteren özel bir etiket veya işaret içerecektir (genellikle kaskın iç astarında, dış yüzeyde veya çene kayışına takılır). Kaskın etkinliğiniz için uygun gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirlemek için yalnızca kaskın adına veya görünümüne ya da ambalaj üzerindeki iddialara güvenmeyin. Etikette veya işaretlemede hangi standartların aranacağı hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Güvenlik yerine stili seçmeyin. Bir kask seçerken, sadece dış görünüşüne bakarak karar verirseniz, belki de gerçek gibi görünmek için yapılmış yenilik ve oyuncak kasklardan alırsınız. Ancak bu tür kasklar herhangi bir standarda uyacak şekilde yapılmamıştır ve çok az koruma sağlayabilir veya hiç koruma sağlamayabilir.

Motosiklet Kask Çeşitleri

Altı ana motosiklet kaskı türü vardır. Bunlar:

 1. Tam Yüz Kask Modeli
 2. Modüler Kask Modeli
 3. Açık yüz Model
 4. Yarım Kask Modeli
 5. Off-road Kask Modeli
 6. Çift Spor Kask Modeli

Tam Yüz Kask Modeli

Tam yüz kaskı, başınızın ve boynunuzun çevresinde en fazla korumayı sunan modeldir. Sonuç olarak, sizi olası darbelerden korumak için en güvenli motosiklet kaskı türü olarak kabul edilir.

Tam yüz kaskı, ne tür motosiklet kullandığınıza veya nereye sürdüğünüze bakılmaksızın tüm sürücüler için çok yönlü bir seçimdir. Tam yüz kaskı yaptığınız sürüşe göre değişir. Spor sürücüleri çömelmiş bir sürüş pozisyonuna sahiptir ve yüksek hızlarda kalkmayan bir kaska ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, genellikle daha yüksek çene çubuğu olan ve kaskın üst kısmına doğru hafifçe açılı bir vizör açıklığı olan bir kask tercih ederler.

Tam Yüz Kask Tasarımı ve Özellikleri

Tam yüz kaskının ayırt edici bir özelliği, birçok kaskta bulunmayan çok önemli bir güvenlik özelliği olan çene çubuğudur. Çene , bir kaza sırasında şiddetli darbelerin yüzde ellisiyle karşılaşır ve yalnızca tam yüz kaskı çeneniz için koruma sağlayabilir.

Çoğu tam yüz kaskı, teri buharlaştırmak, vizör buğulanmasını azaltmak ve sürüş sırasında sizi serin tutmak için kask içinden havalandırmaya sahiptir. Soğuk aylarda, hava akışını azaltmak için havalandırma kapatılabilir.

Bluetooth teknolojisi, yüksek görünürlük tasarımları ve güneş ışığı koşullarına uyum sağlayan vizörler dahil olmak üzere son yıllarda tam yüz kasklarına yeni özellikler eklendi.

Tam Yüz Kask Modelleri

 

Modüler (Flip-up) Kask Modeli

Flip-up kasklar olarak da bilinen modüler kasklar, açık yüz kask ve tam yüz kask arasında bir karışımdır. Bunun nedeni, çene çubuğunun ve vizörün kaskın önünü açmak için yukarı dönebilmesidir.

Modüler Kask Tasarımı ve Özellikleri

Malzemeleri ve donanımı, tam yüz kaskına benzer. Göz koruması için bir vizör içerirler ve bazen güneş ışığından ek göz koruması için ikincil bir dahili vizör içerirler.

Modüler kasklar, açılır ön alana eklenen ekstra tasarım menteşe özellikleri nedeniyle geleneksel tam yüz kaskından biraz daha ağır olma eğilimindedir.

Tam yüz kaskın tek tip bir varlığına karşı hafif bir çatlak olduğundan, menteşe yapısı nedeniyle binici güvenliği biraz azalır. Yine de, eklenen çene koruması nedeniyle açık yüz kaskına göre daha fazla koruma sağlar.

Modüler kask, dik bir sürüş pozisyonu ile tasarlanmıştır ve genellikle turcular, kruvazörler ve macera sürücüleri tarafından kullanılır. Göz açıklıkları daha basittir ve çene çubuğu yüze daha aşağıda oturur.

Bluetooth hoparlörler memnuniyetle karşılanan bir eklentidir ve birincil vizörde çift vizör sistemi ve buğu önleyici kaplamaya sahiptir.

Modüler (Flip-up) Kask Modelleri

Açık Yüz Kask Modeli

Açık yüz kaskları, başınızın üst arkasını ve yanlarını örter ancak yüzünüzü açıkta bırakır. Yüz bölgesi rüzgarı tenlerinde hissetmek için açık tutulduğundan, scooter’lar, kafe yarışçıları, turcular ve kruvazörler arasında popülerdirler. Açık yüz kaskın ayırt edici özelliği, motosiklet kaskının güvenliğini önemli ölçüde azaltan bir çene çubuğunun olmamasıdır.

Açık Yüzlü Kask Tasarımı ve Özellikleri

Açık yüz kaskları, kapsama alanlarında güvenlik açısından yapısal olarak tam yüz kasklarına eşit kabul edilir. Çene çubuğunun olmaması nedeniyle ağırlık, tam yüz kaskından biraz daha azdır, ancak önemli bir azalma değildir. Ayrıca kaskın açık olması nedeniyle sizi hava şartlarına ve yol döküntülerine karşı korumaz. Gözleri ve yüzü güneş ışığından korumak için kısmi veya tam yüz vizörleri ile donatılmış olarak da satın alabilirsiniz veya parçaları ayrı olarak satın almanız da gerekebilir.

Açık Yüz Kask Modelleri

 

Yarım Kask Modeli

Yarım kasklar sadece başınızın üst kısmını ve alnınızdan kaşlarınıza kadar olan alanı kaplar ve minimum koruma sağlar. Bazıları boynunuzun ve kulaklarınızın arkasında biraz daha fazla koruma sağlayabilir ancak yüzünüzün geri kalanını açıkta bırakır.

Bu kasklar mükemmel hava akışı sağlamasına rağmen, tam yüz veya açık yüz kaskına göre önemli ölçüde daha az koruma sağlar.

Yarım Kask Tasarımı ve Özellikleri

Çoğu yarım kask bir vizör veya yüz siperi ile donatılmaz. Bu nedenle binici gözlüğü veya gözlük şeklinde göz koruması satın almanız gerekir.

Uygulanacak özellikler için yer olmadığı için kaskların üzerinde bulunan Bluetooth hoparlörler gibi minimal teknolojik özellikler bulunmaktadır. Bu nedenle, kask için minimum yükseltme seçenekleri vardır.

Yarım Kask Modelleri

Off-road (Dirt Bike, Motocross veya MX) Kask Modeli

Off-road kaskları, adından da anlaşılacağı gibi, sokaklardan ve yollardan uzaklaşmak için tasarlanmıştır. Şehir içi ve otoyol kullanımı için en iyi seçenek değildirler ancak topuz lastik gerektiren yerler için idealdirler.

Arazi kaskları genellikle göz koruması sağlamaz, bu nedenle biniciler gözlük veya gözlükle binmeye hazırlanmalıdır. Kir veya çamurda sürüyorsanız, sürüş sırasında döküntü girmesini önlemek için sürücünün yüzünü kapatabilecekleri için gözlükler tercih edilecektir.

Off-road Kask Tasarımı ve Özellikleri

Tam ve açık yüz kasklardan farklı olarak tasarlanmışlardır, daha iyi hava akışı için daha büyük bir vizör ve daha belirgin bir çene çubuğu ile donatılmıştır. Genellikle sıcak aylarda sürüş için maksimum koruma, minimum ağırlık ve akıcı havalandırma için tasarlanmıştır, bu nedenle Bluetooth hoparlörler gibi konforları beklemeyin.

Fiberglas, Kevlar ve karbon fiber dahil olmak üzere birçok kompozit seçenek mevcuttur. Bu malzemeler büyük güç sunar ve uzun bir sürüş gününden sonra başınızın ve boynunuzun yorulmasını önlemek için hafiftir.

Arazi Kaskı En İyi Uygulamaları

Vücut zırhı veya boyunluk takmayı planlıyorsanız, kaskı satın almadan önce uygunluğunu test etmek için kaskı ekstra donanımla denediğinizden emin olun. Ayrıca, gözlüğün yüzünüze iyi oturduğundan emin olmak için gözlüklerinizi kaskla test ettiğinizden emin olun. Bazı kaskların göz çevresi farklı şekillerdedir ve tüm gözlük stillerine tam olarak uymayabilir. Bir üretici gözlük ve kask sunuyorsa, varsa eşleşen bir set olup olmadığını kontrol edin.

 Çift Spor (Crossover, ADV, Hybrid, Enduro) Kask Modeli

Çift spor kasklar, arazi kaskı ile tam yüz kaskı arasında bir karışımdır. Çift spor kasklar, tam yüze göre daha büyük bir göz koruma vizörü sunar. Ancak aynı zamanda gözlük kullanımı için yukarı konuma da geçebilirler. Vizör aerodinamiktir; bu nedenle, bir arazi kaskı gibi rüzgarda kalkmaz. Ek olarak, çene çubuğu bir arazi kaskı kadar çıkıntılı değildir, bu nedenle daha iyi ses yalıtımı vardır ve daha fazla hava akışı yoktur.

Çift Spor Kask Tasarımı ve Özellikleri

Büyük bir vizör ve alt çene çubuğu ile arazi kaskına benzer bir dış tasarıma sahiptir. Dual-Sports, tam yüz kaskına benzer şekilde daha fazla iç dolgu ve konfor sunar. Bunlar, hem yolda hem de arazide kullanılmak üzere belirlendikleri için her stil arasındaki orta nokta görevi görür.

Bu kasklar, aynı sürüş gününde araziyi gezerken harika bir seçenektir. Caddenin aşağısında vizörü kullanın, ardından gözlük ve maksimum hava akışı için kapatın.

 Çift Spor (Crossover, ADV, Hybrid, Enduro) Kask Modelleri

 

 

Alışveriş yapmak için www.mot10.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2 thoughts on “Kask Modelleri ve Seçimi

 1. Ahmet dedi ki:

  Rize Rize merkezden ben Ahmet. Selam herkese web sitesi yeminle hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 29-04-2022 07:12:38

 2. Mehmet Ali dedi ki:

  Denizli Denizli merkezden ben Mehmet Ali. selamun aleyküm sayfanız ciddiyim iyi, linkedinde paylaştım 06-05-2022 09:38:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir