Genel

Kask Takmak Neden Önemlidir?

kask

Motosiklet, bisiklet, scooter veya kayak yaparken kask takanların bir çarpışmada ciddi kafa travması geçirme olasılığı çok daha düşüktür. Muhtemelen insanların kask takmamalarının sebebinin saçlarını dağıtmaları, rahatsız olmaları, çok sıcak olmaları veya gerçekten yaralanmaları önlemeye veya hayat kurtarmaya yardımcı olmamaları olduğunu duymuşsunuzdur. Ya da belki bir kaskın hayatınızı kurtarabileceğini ama sizi bitkisel hayatta bırakabileceğini duymuşsunuzdur.

Rakamlar yalan söylemez. İstatistikler, kaskların hayat kurtardığını ve kafa travması risklerini azalttığını gösteriyor. Bir kaza geçirirseniz ve kask takmıyorsanız, bitkisel hayatta kalma olasılığınız daha yüksektir. Kask takmayan kişiler, ciddi bir çarpışma nedeniyle gerekli tıbbi tedavi ve ihtiyaç duyulan diğer kaynaklar nedeniyle büyük bir ekonomik etkiye ve toplumsal zarara neden olabilir.

 Kask Takmanın Önemi

Kask takmak önemlidir çünkü sizi güvende tutar. Bisiklet ve motosikletlerle ilgili kazalarda ölümlerin büyük çoğunluğu kafa yaralanmalarından kaynaklanmaktadır. Bir motosiklet veya bisiklet kazası geçirdiyseniz, kask takmak, kazadan kaynaklanan kafa travmasının şiddetini azaltabilir.

Kask takmak kafa travmasını tamamen engellemese de, eğer kaskınız varsa darbe için bir yastıklama sağlayacaktır. Motosikletinizde veya bisikletinizde kask takmak, güneş ışınlarından veya yağmurdan veya kardan koruma sağlayarak görüşünüzü de yardımcı olabilir.

Motosiklet Kask İstatistikleri

Şehir efsanelerini ve mitleri bir kenara bırakıp gerçeklere bakmanın zamanı geldi. GAO, 2021 yılında, tüm sürücüler için bir kask yasası olmayan eyaletlerde, motosikletçilerin %59’unun kask takmadan öldüğünü ve tüm sürücülerin kask taktığı eyaletlerde motosiklet ölümlerinin yalnızca %8’ini gördüğünü gösteren bir rapor yayınladı.

Motosiklet kaskları ölüm riskini %42 ve kafa travması riskini %69 oranında azaltır. En tehlikeli motorlu taşıt taşımacılığı türü olarak kabul edilen 2013 yılında 4.668 motosikletçi öldü ve aynı yıl 88.000 motosikletçi de yaralandı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, o yıl kasklar tarafından 1.630 motosikletçinin hayatının kurtarıldığını ve kask takılmış olsaydı 715 hayat daha kurtarılabileceğini tahmin ediyor.

2021 yılında diğer araçların da karıştığı kazalarda hayatını kaybedenlerin yaklaşık %2’sinin bisikletli olduğu belirtilmiştir. Ölümlerin çoğu, araştırmaya göre kask takıldığında %85’e kadar azaltılabilen kafa yaralanmalarından kaynaklanmaktadır.

Scooter ve Kaykay Güvenliği

Çocuklar, gençler ve yetişkinler bisiklete binmekten, sıralı paten yapmaktan, kaykay yapmaktan ve scooter sürmekten hoşlanır. Ne yazık ki, bisiklet, scooter veya kaykay sürerken alınan en yaygın ve en ciddi yaralanmalardan biri kafa travmasıdır. Bu tür kazalarda önde gelen ölüm ve sakatlık nedeni olan kafa yaralanmaları kask takılarak önlenebilir.

Kasklar kafa travması riskini %85’e kadar azaltabilir. 1999’dan bu yana, bisikletle ilgili ölümlerin sayısı %54 azaldı ve bunun çoğu kask kullanımına bağlı.

Kayak Kaskı

Bir kayak kaskı, bir kaskın bir bisikletçiye ve bir motosikletçiye önlenebilir kafa yaralanmalarına karşı yardımcı olması gibi, bir kayakçının kafasını yaralanmadan koruyan bir kasktır. Kayak kaskı takmak her zaman teşvik edilmediğinden, kayakçılar kontrolsüz bir şekilde kayaklarından düşerse kar genellikle inişi yastıkladığından, kayakçılar genellikle kask takmanın önemini gözden kaçırırlar.

Bu durumda kayak pistlerinde ağaçlar ve sert kar gibi engeller vardır ve bunlar bir kayakçının bu tehlikelerle temas etmesi durumunda ciddi bir kafa yaralanmasına neden olabilir. En kötü yaralanmalardan biri, uzun bir iyileşme süresi gerektiren travmatik bir beyin hasarıdır ve yaralanma ciddi ise kurban hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyebilir. Kayak kaskı takmak, kayakçıya, kayaktan düşerse, sert bir cisimle temas ederse en azından başının bir miktar korumaya sahip olduğu konusunda huzur verir.

New York Times’a göre istatistikler, kayakçılar kask taktığında kırık kafatasları, kafa ve yüz yaralanmaları gibi kafa yaralanmalarını en az %50 veya daha fazla azalttığını göstermiştir. Bir kayak kaskı takıldığında ve kayakçı sert bir cisme kafasını çarptığında, kask çarpma anında yaşanan şoku absorbe etme ve yayma eğilimindedir. Kafa hala bir yaralanmadan etkilenebilir, ancak kayakçı kask taktığında o kadar ciddi olmaz.

Kayak Kaskı Takmak İçin Diğer Nedenler

Kayak pistlerinin her zamankinden daha popüler olduğu bu günlerde, olası bir kazayı önlemek için diğer kayakçılardan kaçınmak gerekebilir. Parlak renkli bir kayak kaskı takmak yapılacak en doğru şey olabilir.

Tüm kayakçılar bu koruyucu başlığı takarsa, özellikle diğer kayakçılarla olanlarda kazalar olmayabilir. Bu elbette bisiklet ve motosiklet kaskları için geçerlidir, çünkü daha parlak renkli olduklarından, aynı kayak pistini veya yolu kullanan başkaları tarafından daha kolay görülebilirler.

 • Ağzına kadar olan bir kayak kaskı yağmuru engelleyebilir;
 • Sağlam yapılı ve ağzına sahip iyi tasarlanmış bir kayak kaskı, kullanıcının yüzünü yağmurdan korumanın yanı sıra bir kaza meydana geldiğinde ciddi yaralanmalardan korumak gibi ikili bir rol oynar;
 • Bir kayak kaskına ışıklar veya yansımalar eklemek, diğer kayakçıların yamaçlardan aşağı kayarken sizi görmelerine yardımcı olabilir, çünkü yansıtıcı malzeme karın beyazlığını yansıtabilir;
 • Yüzü ve gözleri doğrudan güneş ışığının etkilerinden ve her zaman var olan UV ışınlarından korur;
 • Yüzün kardan korunmasına yardımcı olur;
 • Kafayı sıcak tutar;
 • Kayak gözlüklerini yerinde tutmaya yardımcı olur.

Kask Takmak İçin Diğer Durumlar

Tabii ki sadece kayak yapmak değil, bir kaza olduğunda kafayı korumak için kask takmanın önemli olduğu hem bisikletçiler hem de motosikletçiler de kask takmaktan fayda sağlıyor. Eyaletler genelinde bisikletçilerin ve motosikletçilerin kask takmalarına ilişkin katı ve hızlı kurallar yoktur.

Bununla birlikte, bisikletçi, motosikletçi veya scooter sürücüsü olsun, kask takan herhangi birinin yolda bir kazada ciddi bir kafa travması ile karşılaşma olasılığının az ya da çok olduğu tartışılmazdır.

“Motosiklet kaskları hayat kurtarabilir, ancak birinin bitkisel hayatta kalacak kadar ciddi bir kafa travması geçirmesini engellemez” gibi kask takmanın yararları hakkındaki yanlış anlamalara rağmen, kurbanlar daha ucuza ihtiyaç duyma eğilimindedir.

Doğru Kaskı Seçmek

Bulduğunuz ilk miğferi öylece gidip almıyorsunuz. Bunun yerine, etkinliğiniz için doğru kaskı almalı, tam olarak oturduğundan ve güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmalısınız.

Kask kafaya yerleştirildiğinde, rahatça oturmalı ve sıkı olmalı, ancak çok sıkı olmamalıdır. Başın üzerinde düz durmalı ve bir yandan diğer yana sallanmamalıdır. Kaskı yerinde tutmak için çene kayışı ve tokası olmalı ve kask takıldığında kullanılmalıdır. Kaskın üzerinde sert bir dış kabuk ve yaklaşık yarım inç kalınlığında emici bir astar olmalıdır.

Parlak bir renk seçerek veya reflektörler ekleyerek diğer trafikte daha görünür olmanıza yardımcı olması için bir kask kullanabilirsiniz. Çıkartmalar, harfler veya ilginizi çeken veya sizi temsil eden atletik takım isimleri veya numaraları gibi şeyler ekleyerek kaskınızı da kişiselleştirebilirsiniz. Bazen bir kaskı süslemek ya da biraz kişilik eklemek, onu takmak istemeye daha meyilli hissettirebilir.

Kask Modelleri

Yeni bir motosiklet satın almayı düşünürken, kullanmak istediğiniz kask türünü de satın almayı düşünün. Tıpkı motosikletler gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı tipte motosiklet kaskları vardır. Her kask türünün artıları ve eksileri vardır, bu nedenle kendiniz için doğru kask türünü seçmeniz önemlidir. Pazarımızda mevcut olan kask türlerini sergilemek için sizi kısa bir tura çıkarıyoruz.

 1. Tam Yüz Kask

Tam yüz kaskı, sürüşünüz için en ideal kasktır. Tam yüz kaskları, sürücünün yüzünü ve tüm kafasını kaplar. Sürücüye en fazla korumayı sağlar ve sizi kafanızda ve kafatasınızda ciddi yaralanmalardan kurtarır. Tam yüz kaskları ayrıca yüzünüzden esen rüzgarı da durdurur ve ayrıca yağmurun içeri girmesini engellerken gürültü seviyelerini minimumda tutar. Bu kasklar uzun mesafeli sürüşler için çok rahattır ve gaz kelebeğini açmanız için gereken güveni vererek size gerekli korumayı sağlar.

 1. Yarım Yüz Kask

Yarım yüz kaskı olarak da bilinen üç çeyrek kask, sürücünün kafasını kaplar ve yüzü açık bırakır. Yüz, vizör tarafından kapatılır ve size alanın tam bir görünümünü verir. Ancak yarım yüz kask ile, bir kaza anında yüz yaralanmalarına daha yatkınsınız. Rüzgar ve gürültü de daha fazla rüzgar direnci sunan kaskın içine girer. Yarım yüz kask güneş gözlüğü ile sürüş kolaylığı sunarken, kask ile iletişim çok daha kolay hale geliyor. Ayrıca küçük duraklamalarda su yudumlamak veya yüzünüzü silmek için kaskı çıkarmanıza gerek yoktur. Tam yüz kaskları sizi boğarsa, tercih etmeniz gereken kask budur.

 1. Modüler Kask

Modüler kasklar, tam yüz ve yarım kasklar arasında bir geçiştir. Modüler bir kaskın önü ayarlanabilir ve sürüş sırasında kaskınızı yarım yüz kaskına dönüştürmek için yukarı hareket ettirilebilir. Modüler kask, onu hibrit yapan eklenen vidalar ve cıvatalar nedeniyle biraz daha ağırdır. Yine de kaliteli olanlara dikkat edin çünkü cıvatalar zamanla gevşer ve kask sertliğini kaybeder. Bu kasklar da tamamen sızdırmaz değildir.

 1. Yarım Kabuk Kask

Kafatası kaskı olarak da bilinen, size zorunlu olan minimum olası sürüş güvenliğini sunar. Kulaklar yüz, çene, boyun tamamen açık kalana kadar sadece başın üst kısmına koruma sağlar. Yarım yüz kaskları önemli ölçüde daha ucuzdur. İdeal olarak yarım kabuk kask takmak, hiç kask takmamak gibidir ve sadece scooter kullananlarla sınırlı olmalıdır; aksine onlar tarafından da kullanılmamalıdır. Yüzünüz rüzgar, ısı, su, yağmur vb. unsurlara açıkken kask aynı zamanda boynunuzu zorlayarak sürüş sırasında daha fazla rüzgar direnci sunar.

 1. Arazi Kaskları

Off-road kaskları, yolun olmadığı yerlerde seyahat etmeyi seçenlerle sınırlıdır. Off road kaskları çok havalı görünür ve yüze doğru tekmelenen kir ve döküntülere karşı koymak için özel olarak tasarlanmıştır. Kir bisikletçileri, gözlerini korumak için vizörü kullanmak yerine gözlükle sürmeyi tercih ediyor. Şehir içi kullanım için arazi kaskları iyi bir seçenektir ancak sürücünün boynunu zorlayan daha fazla rüzgar direnci sağlar. Ayrıca off-road kaskları, kafayı serin tutmak için havalandırma delikleriyle tasarlanmıştır, bu da uzun sürüşler sırasında onları çok rahat hale getirir. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde kapatılmış bir vizörün olmaması, tam yüzlü kasklara kıyasla daha az rahat olabilir.

 1. Çift Spor Kask

Bunlar, profesyonel bisikletçilerin kullanmayı tercih ettiği kasklar. Bu kasklar özellikle daha aerodinamik olacak şekilde tasarlanmıştır. 650cc ve üzeri motorcular, bu kaskları koruma özelliklerini ve aerodinamik tasarımlarını göz önünde bulundurarak, bisikletçilerin seyrettiği yüksek hızlar için kullanır.

Kasklar sizin korunmanız için tasarlanmıştır, bu nedenle kask takarken hayatınıza yatırım yaptığınızı unutmayın. Yeni bir tane satın almayı seçtiğinizde ve yol kenarındaki bir satıcıyla pazarlık yapmak yerine bir dükkanda en kaliteli olanları tercih ettiğinizde bu satın almayı değerli kılın.

Kask Takmak Doğru Şey!

Yaşadığınız yerdeki yasalar kask takmanızı gerektirmese bile, uygun kask ve koruyucu giysiler giyerek güvenlik uygulamalısınız. Yetişkinler çocuklara örnek olur ve kask takmak, bisiklete binerken, kaykay yaparken, motosiklet kullanırken veya scooter kullanırken kendini korumanın önemli bir parçasıdır. Yıllarca bu aktivitenin tadını çıkarmak istiyorsunuz ve bir kask takarak kendinizi tepeden tırnağa formda tutmaya ve zayıflatıcı kafa travması ve beyin yaralanmalarından uzak tutmaya çalışıyorsunuz.

Kasklar farklı fiyat aralıklarında ve farklı tarzlarda mevcuttur, bu yüzden kesinlikle size uygun bir kask vardır! Artık kask satın almayı ertelemenize gerek yok. Kask takmak bir kaza anında sizin ve sevdikleriniz için birçok acıyı, ıstırabı ve masrafı önleyebilir. Kaskınızı bugün alın!

Alışveriş yapmak için www.mot10.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Kask Takmak Neden Önemlidir?

 1. Mehmet Ali dedi ki:

  Giresun Giresun merkezden ben Mehmet Ali. Selamın aleyküm siteniz inan ki çok iyi, saolun 18-04-2022 19:38:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir