Genel

Motosiklet Koruma Ekipmanları Seçimi

Motosiklet koruma ekipmanları, her motosiklet sürücüsü için önemlidir. Çünkü biliyorsunuz ki motosikletin özgürlüğünü hiçbir şey yenemez. Motosikletinizdeyken, açık yoldayken, rüzgarı hissederken, dünyada her şey yolundaymış gibi görünür.

Sürüşe hazırlanırken, gardırobunuzu etkilemesi gereken önemli faktörler vardır. İlk ikisi güvenlik ve rahatlıktır. Maliyet ve moda da devreye girebilir. Motosiklet katmanlara sığması için daha uzun ve biraz daha geniş kesilir. Ayrıca motosiklet bileklerde ve ayak bileklerinde daha sıkı rüzgar contaları ile iyi koruma sağlarlar ve bir kaza durumunda sizi korumaya yardımcı olacak malzemelerden yapılmıştır.

Motosiklet Koruma Ekipmanları Seçimi

Her zaman önce güvenliğinizi düşünmelisiniz. Bir çarpışma durumunda yaralanmayı en aza indirecek şekilde tasarlanmış koruyucu giysiler giymeniz gerekir. Motosiklet korunma ekipmanlarını her sürüşte giymeniz gereklidir. Bu motosiklet koruma ekipmanları şunlardır;

 • Motosiklet Kaskı
 • Motosiklet Gözlük
 • Ceket, Yelekler, Mont
 • Eldivenler
 • Motosiklet Pantolon
 • Bot ayakkabı
 • Motosiklet Dizlik
 • Sert hava koşullarında yağmur ekipmanlarının elinizin altında bulundurun

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Kasklar

Tam yüz, açık yüz veya kafatası şapkaları gibi çeşitli kask türleri vardır. Karayolu Trafik Güvenliği’ne göre, kask takan binicilerin, kasksız binicilere göre bir kazadan kurtulma şansı yüzde 37 daha fazla. Emniyete ek olarak, kasklar rüzgar ve güneşten, ayrıca enkaz ve böceklerden de koruma sağlar.

Kask seçerken DOT onaylı olduğundan (kask üzerinde bunu gösteren bir etiket bulunmalıdır) ve kaskınızın kafanıza tam olarak oturduğundan emin olun. Bazılarında, kaskın daha sıkı oturmasını sağlamak için eklenebilen köpük ekler bulunur. Başınızın üzerinde kolayca hareket etmemeli ve acı verecek kadar sıkı olmamalıdır. Ayrıca kaskınızın iyi bir havalandırmaya sahip olması da gereklidir. Parlak renkli ve kolayca fark edilmesi gereken bir kask satın almak iyi bir fikirdir.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Göz Koruması

Tam yüz kaskı takarsanız, ek göz korumasına ihtiyacınız yoktur. Açık yüz kaskı veya kafatası kaskı kullanıyorsanız da gözlerinizi korumak için gözlük veya koruyucu gözlük takmanız gerekir. Gözlükler UV koruması sağlamalı ve kırılmaya dayanıklı bir malzemeden yapılmalıdır. Uzun bir yolculukta birden fazla gözlük getirmeniz gerekebilir.

Gün boyunca güneş gözlüğü takılabilir, ancak gece yaklaştıkça şeffaf veya hafif renkli camlarla değiştirilebilir. Gözlükler rüzgar, kir ve döküntülerin görüşünüzü engellemesine yardımcı olur.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Ceket

Bir binicilik ceketi ararken, hava koşullarını ve binerken nasıl oturduğunuzu göz önünde bulundurun. Motosiklet için özel olarak tasarlanmış bir ceket seçseniz de seçmeseniz de kaza anında aşınmaya dayanıklı bir malzemeden yapıldığından emin olmanız gerekir. Pürüzsüz bir yüzey, kaldırıma takılıp düşmenize neden olmak yerine kaymaya yardımcı olacaktır. Kalın deri ve kevlar gibi daha yeni malzemeler diğer malzeme türlerinden daha sağlamdır. Böylelikle sizi zorlu hava koşullarında daha iyi koruyabilir.

Ayrıca motosiklet ceketinin rengini de göz önünde bulundurun. Daha parlak renkler, diğer sürücüler tarafından daha görünür olmanızı sağlar. Bir ceket satın almadan önce, sürüş pozisyonunuza rahatça oturduğundan emin olmak için üzerine oturmayı deneyin. Yukarı çıkmasın diye arkada daha uzun olmalı, ama sallanacak kadar da uzun olmamalı. Boyun ve bileklerde sıkı kapatma ve yeterli havalandırma olup olmadığına bakmanız gerekli. Çoğu binicilik ceketinde cırt cırt veya fermuarlı havalandırma delikleri bulunur. İyi bir ceket ayrıca, soğuk hava günlerinde daha iyi yalıtım için astarın içine takılabilen geçmeli veya fermuarlı bir astara sahip olmalıdır.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Eldivenler

Değişen iklimlere sahip bir bölgede yaşıyorsanız, yazlık ve kışlık eldivenlere sahip olmak isteyebilirsiniz. Elleri soğuktan korumak için kışlık eldivenler daha kalın ve yalıtılmalı olmalıdır. Eldivenler her türlü hava koşulunda ellerinizi ve bileklerinizi kayalardan ve böceklerden korumanın yanı sıra bir kaza durumunda da size koruma sağlar.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Pantolon

Günlük kıyafetlerinizin üzerine binici pantolonu veya deri giymeyi tercih etmelisiniz. Buradaki anahtar sizleri korumadır. Motosiklet kullanımına özel tasarlanan pantolonlarda kullanılan deri, kevlar ve diğer sentetik malzemeler sizi bir kaza anında en iyi şekilde koruyacaktır. Bazılarının dizlerinde ve kalçalarında sert plastik zırh bulunur. Eğer bu tarz bir pantolon giymezseniz de en azından çok kalın bir kot pantolon giymelisiniz. Şortlar, elbise pantolonları veya atletik pantolonlar herhangi bir kaza durumunda sizlere karşı iyi koruma sağlamayacaktır.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Bot Ayakkabı

Ayak bileklerinizi kapatacak kadar uzun olan botları arayın. Ayrıca kaldırımı ve ayak dayamalarını kavramak için alçak topuklu ve kaymaz tabanlara sahip olmalıdırlar. Botlar, yoldan uçan şeylerden ve sıcak borulardan kaynaklanan yanıklardan koruma sağlar.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Dizlik

Motosiklet dizliği kullanmak, darbelere, menisküs yaralanmalarına, ön çapraz bağları, mantle hücreli lenfoma, arka çapraz bağları gibi yaralanmalara, eklem dengesizliğine ve hiperekstansiyon/hiperfleksiyona karşı en yüksek düzeyde zırhlı koruma sunar.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Yağmurlu Hava Giyimi

Havanın daha da kötüye gitmesi ihtimaline karşı yağmurlukları hazır tutun. Yağmurluk, kompakt, rahat ve takılması ve çıkarılması kolay olmalıdır. Motosiklet için tasarlanmış yağmurluk, güvenlik donanımınızın üzerine sığması için biraz daha büyük yapılmıştır. Ayrıca boyun, bilek ve ayak bileklerinde sıkı kapamalara sahiptir. Eldiven ve bot kılıflarını da düşünün. Düşük görüş koşullarında maksimum görünürlük sağlamak için parlak renkler seçin.

Motosiklet Koruma Ekipmanı – Soğuk Hava Giyimi

İklim değişikliği olan bir bölgede yaşıyorsanız, soğuk havalarda ne giyeceğinizi düşünün. En iyi bahis katman yapmaktır. Günlük kıyafetlerinizin altına termal iç çamaşırlarıyla başlayabilirsiniz. Çok sıcak tutan bir ceketiniz, sıcak tutan çoraplarınız, yalıtımlı botlarınız ve eldivenleriniz olduğundan emin olun. Ek sıcaklık sağlayan elektrikli yelekler, ceketler veya takımlar da satın alabilirsiniz.

Yapabileceğiniz Daha Fazlası

Uygun güvenlik donanımını kullanmak, motosiklet sürerken güvenliğin ilk adımıdır. Sürüş sırasında güvende kalmak için yapabileceğiniz diğer bazı şeyler şunlardır:

 • Kasklara ve giysilere yansıtıcı bant şeritleri takın.
 • Reflektörlü güvenlik kıyafetleri satın alın.
 • Yüksek performanslı bir kornaya ve/veya fara yatırım yapın.
 • Yüz siperinizi, ön camınızı veya gözlüklerinizi temizlemek veya buğusunu gidermek için yumuşak bezler ve buğu önleyici malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Yola çıkmadan önce hava durumunu izleyin ve kötü hava koşullarından kaçınmaya çalışın. Sert hava koşullarına yakalanırsanız, hava koşulları aşırı derecede olumsuzsa kenara çekin veya pit stop yapın.
 • Parlak renkler giyin, doğru şekilde sinyal verin ve diğer sürücülere kendinizi gösterin.

Sigortayı da Düşünün

Sürüş sırasında kendinizi güvende tutmak için elinizden geleni yapmanın yanı sıra, doğru sigortaya sahip olmanız da önemlidir. Özel bisikletinize ve yaşam tarzınıza uyan teminatları sunan bir sigorta poliçesi arayın. Otomobil poliçenize bir onay aracılığıyla eklediğinizde motosikletinizin yeterince kapsandığını düşünüyorsanız, muhtemelen yanılıyorsunuz…ilk elden öğrenmek istemediğiniz bir ders alın talep zamanı.

Motosikletiniz için özel bir sigorta poliçesi seçerken aramanız gereken önemli şeyler şunlardır:

 • Herhangi bir kaza anında karşı tarafın malları zarara uğrarsa, bu maddiyat sigorta şirketi tarafından karşılanmalıdır.
 • Herhangi bir kaza durumunda oluşabilecek tedavi masrafları da sigorta şirketi tarafından karşılanmalıdır.
 • İsteğe bağlı Çekme ve Yol Yardımı, evden uzakta olduğunuzda veya benzininiz bittiğinde veya mekanik bir sorun yaşadığınızda bisikletinizin arızalanması ve sürülememesi durumunda.
 • Herhangi bir kaza durumunda meydana gelen vefat durumunda, ölen kişinin defin masrafları karşılanır ve ölen kişinin ailesine tazminat ödenir.
 • Yeni satın alınan ve 30 gün içinde sigortalanan motosikletlerde değişim garantisi.
 • Bütçenize en uygun planı seçebilmeniz için esnek ödeme planları.
 • Muafiyet ve kapsam limiti seçenekleri.

Alışveriş yapmak için www.mot10.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Motosiklet Koruma Ekipmanları Seçimi

 1. Ahmet dedi ki:

  Sinop Sinop merkezden ben Ahmet. Selam herkese paylaşımınız yeminle hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum 26-04-2022 00:49:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir