Genel, Motokurye

Türkiye’de Motokurye Olmak

motokurye

Motokurye çalışanları, sokağa çıkma yasaklarında, buzlu havalarda ve kendilerini virüsten korumak için sıkı önlemler altında çalışıyorlar. Türkiye’nin tedarik zinciri mekanizmasının bel kemiği haline gelen motosiklet teslimatçıları; gıda, ilaç, maske ve diğer gerekli malzemeleri bir telefonla kapınıza kadar getiriyor. Koronovirüs pandemisi sırasında e-ticaretin patlama yaşaması ve çoğu işletmenin eve teslim modellerine geçiş yapması nedeniyle, Türkiye’de motosikletli kuryeler en çok aranan kişiler arasında yer almaya başladı.

Birçok e-ticaret sitesi motokurye hizmetine başladı. Örnek vermek gerekirse: “Yemeksepeti motokurye hizmeti, Getir motokurye hizmeti, Banabi motokurye hizmeti, Hepsiexpress motokurye hizmeti” gibi e-ticaret siteleri. Çok fazla rağbet görmesine rağmen motokurye olmanın şartları vardır. Farklı yerler için farklı motokurye şartı aranabilmektedir. Mesela yemeksepeti motokurye şartları ile hepsiexpress motokurye şartları çok farklı olabiliyor.

Motosiklet kuryesi olarak çalışmak, kentsel alanlardaki en tehlikeli işlerden biri olabilir, çünkü diğer sürücüler genellikle motosikletçilere saygı göstermez ve kaza olasılığı yüksektir. Artan müşteri taleplerini karşılamakta zorlanan İstanbul’un motosikletli kuryeleri de şehirdeki yüksek trafik kazası riskinden şikayet ediyor.

Müşteri memnuniyeti anketlerinin ve özellikle çevrimiçi yemek dağıtım hizmetlerinde bir “derecelendirme sisteminin”, işletmeler kelimenin tam anlamıyla yiyecekleri mümkün olan en kısa sürede teslim etmek için yarışırken hayatlarını daha fazla riske attığını iddia ediyorlar. Aksi takdirde, teslimat web sitelerinde ve nihayetinde müşterilerde yaygın olan “hız” puanlarını kaybederler.

Türkiye’de Motokurye Olmak

Devam eden COVID-19 salgını, çevrimiçi teslimat hizmetlerinde bir patlamaya yol açtı ve daha hızlı teslimat için restoranlar arasında sert rekabetler ortaya çıktı. Mot10 olarak bizler burada motokurye olmanın artılarını ve eksilerini yazarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Türkiye de Motokurye Olma Şartları

Türkiye de motokurye olmak için belli başlı şartlar vardır. Genel olarak firmalar tarafından aranan şartları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Firmanın isteğine göre A1 veya A2 motor ehliyetine sahip olmak.
 2. En az lise eğitimi görmüş olmak.
 3. 18 yaşını geçmiş olmak.
 4. Adli sicil kaydının temiz olması.
 5. İyi bir navigasyon bilgisine sahip olmak.
 6. Sağlık raporuna sahip olmak.
 7. Güçlü ve sağlıklı iletişim bilgisine sahip olmak.
 8. Trafik kurallarına dikkat eden birisi olmak.
 9. Fiziksel veya psikolojik bir hastalığının olmaması.
 10. Göz bozukluğu varsa bu bozukluğun trafiğe çıkmasına engel olmayacak derecede olması.

Motokurye Gelirleri

Motokurye geliri çalışma saatine ve firmalara göre farklılık göstermektedir.

 

 • Trendyol Motokurye Geliri

Trendyol çok fazla rağbet gören bir e-ticaret sitesi olduğu için, çok fazla kişi tarafından araştırılıyor. Trendyol da motokurye olarak çalışmak isteyenler, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışabiliyorlar. Yarı zamanlı çalışan motokuryeler ortama 2500TL civarında bir gelir elde edebiliyorlar. Ancak tam zamanlı çalışan motokuryeler ise daha fazla olarak 4000-5000TL arasında bir kazanç elde edebiliyorlar.

 • Getir Motokurye Geliri

Getir biranda yıldızı parlayan, çok başarılı bir dijital market uygulaması olmuştur.  Getir motokurye gelirleri ise ayda ortalama 3000-4000TL civarındadır. Getir ayrıca motokuryelerine maaştan ayrı 300TL gibi bir de yemek ücreti ödemektedir.

 • Yemeksepeti Motokurye Geliri

Bir diğer başarılı e-ticaret sitesi olan Yemeksepeti çalışan motokuryelerine ortalama 3200TL ve maaş dışı ek olarak 650TL yemek parası vermektedir.

 • Banabikurye Motokurye Geliri

Banabikurye de motokuryeler istedikleri kadar teslimat yapabilirler. Yani toplu teslimat özelliğini kullanarak aylık 5000TL gibi bir gelir elde edebilirsiniz. Önemli olan tek şey, kuryeliğe ne kadar zaman ayırmanız gerektiğidir.

 • Hepsiexpress Motokurye Geliri

Hepsiexpress de kurye olarak çalıştığınızda paket teslimat sayısı size bağlıdır. Örneğin günde 100 paket teslimat yaparsanız aylık kazancınız ortalama 8000-9000TL civarında olacaktır.

Motokurye Çalışma Saatleri

Farklı e-ticaret sitelerine göre, farklı çalışma saatleri mümkündür. Ancak genel olarak saatler birbirlerine benzerdir.

 • Trendyol Motokurye Çalışma Saatleri: Sabah 10:00 – Gece 12:00
 • Getir Motokurye Çalışma Saatleri: Sabah 10:00 – Gece 12:00
 • Banabikurye Çalışma Saatleri: 7&24
 • Yemeksepeti Banabi Motokurye Çalışma Saatleri: 8 saat olduğu sürece hangi saat aralıklarında çalışdığınız önemli değildir.
 • Hepsiexpress Kurye Çalışma Saatleri: Sabah 09:00 – Gece 11:00

Buradaki bölümde, genel olan çalışma saatlerinden bahsettik. Vardiyalı durumlarda saat değişikliği olabilir.

Banabi, Yemeksepeti, Getir, Hepsiexpress Motokurye Deneyimleri Hakkında Bilgiler

Motkurye olmak dışardan bakıldığında her ne kadar kolay gibi görünse de, motokuryeler hiç de öyle olduğunu söylemiyorlar. Bazı uygulamaların uzaktaki restoranlardan da hizmet verdiği için, kuryeler uzak mesafelerin, özellikle kışın soğuk havalar da, onlara işkence olarak geldiğini söylemekteler. Bazı müşterilerin ise puan kırarım tarzı yorumlarından ötürü kuryelerin aşırı hız yapması da kazalara sebep olabiliyor.

Tabi kötü yorumlar olabilir ancak kuryeliğin iyi yanları da vardır. Deneyimlerini paylaşan motokuryeler, maaşların zamanında yattığını ve esnek çalışma şartlarından memnun olduklarını söylüyorlar.

 

Sizler e motosiklet tutkunuysanız www.mot10.com sayfamızdan alışveriş yapabilir, bizleri takip edebilirsiniz.

7 thoughts on “Türkiye’de Motokurye Olmak

 1. Ozan dedi ki:

  Karabük Karabük merkezden ben Ozan. Selamlar web sitesi inan ki çok iyi, facebookta paylaştım 23-04-2022 13:07:00

 2. Anonim dedi ki:

  Mersin Mersin merkezden ben . Selam herkese paylaşımınız inan ki çok güzel, sağolun 28-04-2022 02:35:55

 3. Furkan dedi ki:

  Ordu Ordu merkezden ben Furkan. Slm paylaşımın vallaha billaha hayran edici, şukuladım 05-05-2022 08:56:50

 4. Furkan dedi ki:

  Afyon Afyon merkezden ben Furkan. merhaba arkadaşlar siten inanılmaz hoşuma gitti, teraziye tıkladım 05-05-2022 08:56:55

 5. Ahmet dedi ki:

  Uşak Uşak merkezden ben Ahmet. selam arkadaşlar web siteniz ciddiyim çok hoşuma gitti, şukuladım 05-05-2022 08:57:31

 6. Mehmet Ali dedi ki:

  Iğdır Iğdır merkezden ben Mehmet Ali. Merhaba herkese sayfan süper ötesi çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 06-05-2022 09:38:48

 7. Ozan dedi ki:

  Samsun Samsun merkezden ben Ozan. Merhaba herkese paylaşımın ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 06-05-2022 09:49:15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir